בחן את עצמך האם אתה מסוגל להקים חברת סטארט אפ

כללי | 8 פבר 2016

בחן את עצמך האם אתה מסוגל להקים חברת סטארט אפ

אם חשבת אי פעם להקים חברת סטארט אפ, יש כמה גורמים ותכונות של מיזם כזה שחשוב שתכיר לפני שתרוץ ותוסיף את עצמך לסטטיסטיקה של עולם ההיי-טק

אנשים רבים אומרים כי הראש היהודי לא מפסיק לעבוד ולהמציא המצאות. עדות מוחשית לכך אפשר למצוא בהיותה של ישראל "אומת הסטארט-אפ".

כל סטארט אפ מתחיל ברעיון

יש יזמי הייטק שתמיד חלמו להקים סטארט אפ ורק לאחר קבלת החלטה זו צריכים למצוא את הרעיון שיעמוד בבסיס החברה שלהם. אנשים אחרים חשבו על רעיון חדש- מהפכני, שונה, מבריק- שאיש עוד לא חשב עליו לפניהם ורק אז הם מחליטים כי הם רוצים להקים מיזם.

בין אם הדרך לסטארט אפ התחילה כך או כך, מהרגע בו קיים הרעיון כדאי מאוד לבדוק לגביו מספר דברים.

ראשית – האם מישהו חשב על זה קודם?

יכול להיות כי חשבתם שהרעיון שלכם יצירתי וחדשני אבל בבדיקה יסודית באינטרנט גיליתם שרעיון זה כבר קיים, ואולי אפילו מצליח. מעבר לבדיקה באינטרנט, מומלץ לבדוק גם במשרדי רשם הפטנטים כדי לראות שהרעיון לא נרשם בעבר. גם במידה וגיליתם כי הרעיון שלכם כבר "התגלה" בעבר אין זה אומר כי התקווה שלכם לסטארט אפ נגוזה. לעיתים קרובות רעיון טוב בביצוע קצת שונה יכול להוביל למהפכה.

לקיחת סיכון – לקפוץ אל המים

רעיונות נועדו להישאר אצלנו בראש אלא אם נביא אותם אל תוך המציאות. במקרה של מיזמים עסקיים וחברות סטארט אפ, דבר זה יקרה רק במידה וניקח את הסיכון ונקפוץ אל המים.

למה הכוונה? לשחרר את כל יתר הדברים בחיים ולהתמקד רק ברעיון ובמיזם החדשים. לעזוב את מקום העבודה הקיים, להשיג מימון ממקורות שונים ולגייס צוות ראשוני במידה וצריך. רק כאשר תעשו את הדברים הללו הסטארט אפ שלכם יתחיל לקרום עור וגידים.

אז איך תדעו שכדאי לכם לקפוץ אל המים?

מבחינה אישית, חשוב שתבינו את הסיכון שאתם לוקחים. ייתכן כי בשנים הקרובות תהיו במצב כלכלי לא יציב ולא בטוח כלל, איכות החיים תרד ככל הנראה וכי יכול מאוד להיות שבסוף תכשלו ותאלצו להתחיל מהתחלה במקום אחר. זהו טיעון פסימי למדי, אבל גם הוא חלק מהסיכון וחשוב לקבל ולהבין אותו במלואו.

מעבר לרמה האישית, לפני שתיקחו את הסיכון אתם חייבים למפות היטב את הסביבה העסקית שתכנסו אליה. הכוונה היא לברר ולמקם חברות קיימות ומתחרות, לבדוק את היקף השוק ואת המגמות הקיימות בו. נסה לנהל בדיקה עובדתית ככל האפשר שרואה האם הרעיון שלך באמת יכול לפתור את הבעיות העומדות בפני הלקוח לעומת המתחרים?

בתור יזם סטארט אפ עליך לוודא גם שיש החזר השקעה כלכלי וכי הפוטנציאל של המיזם יהיה משמעותי. שים עצמך בנעליהם של משקיעים ותחשוב האם היית משקיע ברעיון זה, ואם כן- למה?

האם יש לך כישורים בתור יזם?

החזקה ברעיון טוב והנכונות להוציא אותו אל הפועל לצערנו אינם מספיקים.
אם אתה באמת מאמין בסטארט אפ שלך אתה צריך להכניס אל שורת המשתנים גם את היכולות העסקיות והמקצועיות שאתה מביא אל העסק.
למשל- האם אתה חושב שתוכל לשווק ולדחוף את הרעיון שלך? האם תוכל לשכנע אנשים אחרים- משקיעים ומשתמשים- שהוא באמת רעיון מעולה ונחוץ?
האם תצליח לגייס ולנהל עובדים והאם אתה בעל רקע בתחום? כיצד תתנהג עסקית בתקופת משברים וחוסר וודאות?

כל אלו הן שאלות חשובות שמקבלות מענה לא רק במידת הנחישות שלך כיזם סטארט אפ אלא גם עפ"י נתונים אמפיריים על רקע ההיסטוריה האישית שלך ושל שותפיך ועל פי היכולות האישיות שלכם.

 

השאלות שנשאלו עד כה הן רק תחילתו של הקרחון הנקרא חברת סטארט אפ, אולם חשוב לשאול אותן. זכרו כי אתם בתחילתו של מסע וחשוב כי תגיעו מצוידים היטב בפרספקטיבה רחבה ובתוכנית עסקית טובה ככל האפשר כדי ליצור את התנאים הטובים ביותר להצלחה של הסטארט אפ שלכם. בהצלחה!

המאמר באדיבות לאומי טק סטארט אפ ויזמות.

תגיות:

כתוב תגובה

* חובה להכניס שם וכתובת מייל

אודות:

About Me!

עמותת קו משווה הנה עמותה הפועלת לקידום האקדמאים הערבים בישראל. עמותת קו משווה מופעלת על ידי אנשים שאכפת להם מהמצב החברתי של החברה הערבית, במדינתנו. מטרתה העיקרית של העמותה היא למזער את הפערים בין החברות השונות.

כתובות:

סניף תל אביב:
בית התאחדות התעשיינים, רחוב המרד 29, ת.ד. 50176, תל אביב, 61501
טלפון: 03-5198754
פקס: 15335175630
סניף חיפה:
רחוב העצמאות 104, חיפה,33411
טלפון: 04-8525514, 04-8511450
פקס:  04-8511452

צור קשר:איפה אנחנו:

תל אביב:
הצג מפה גדולה יותר
חיפה:
הצג מפה גדולה יותר