העצמת מנהלים ככלי למינוף עסקי

כללי | 28 יונ 2016

עד המהפכה התעשייתית, היה קל לעמוד בכך, שכן בתי עסק ומפעלים העסיקו מספר מצומצם של עובדים, אותם, לרוב, הכירו המנהלים אישית והיו מעורים גם בחייהם שמעבר לשעות העבודה, בשמחותיהם ובמאורעות העצובים שהם חוו. המהפכה התעשייתית העבירה את מרכז תשומת הלב ויחס ההנהלה מן העובד אל התפוקה ועובדים הפכו לכלים יוצרי-תפוקה ותו לא. השנים האחרונות מציפות על פני השטח יותר ויותר חברות אשר טוענות כי השקעה בעובדים ובמנהלים (דרך תוכניות פיתוח מנהלים) מגבירה את התפוקה ומהוות מצב של Win-Win עבור כולם.

 

מה טבעי יותר לארגון מפיתוח המנהלים?

העיקרון הפיטרי (Peter Principle) הניהולי של לורנס ג'יי פיטר גורס, כי כל עובד מצליח יקודם מתפקידו, כל עוד יבצע את תפקידו בהצלחה. התקדמותו למעלה בסולם הדרגות הניהוליות תיעצר בתפקיד הראשון אותו לא יבצע כהלכה. גם אם מדובר בטענה הומוריסטית שלא הוכחה מחקרית, יש להודות כי ניהול הוא מלאכה מורכבת ומאתגרת, בכל תחום שבו נפגוש בו. לרוב, הוא דורש בין שילוב יכולות מקצועיות ליכולות אישיות ובאופן צפוי למדי, נקודת התורפה של מנהלים רבים אינן היכולות המקצועיות, אלא הכישורים הניהוליים ותכונות האופי האישיות.

 

פיתוח מנהלים – מנקודת מבטו של המנהל

מנהלים בארגון משמשים מעין שכבת ביניים בולמת זעזועים בין העובדים לבין הדרג המנהל. לעיתים, נאמנותם חצויה בין הדרגים השונים: בין הדרג המנהל (הכולל מנהלים אחרים בארגון), שעליו הוא נמנה כעת, ובין העובדים, אשר מבחינה מקצועית יש לו שפה משותפת עימם. ניתן לזהות את הדואליות הבעייתית הזו בעיקר במקרים בהם המנהל צמח מתוך הארגון עצמו ולא הוצנח מבחוץ על ידי ההנהלה. פיתוח מנהלים מעניק למנהלים את הכלים לפתור את פיצול האישיות הזה אותו הם חווים, בנוסף לכלים ניהוליים נוספים.

 

פיתוח מנהלים – מנקודת מבטו של הארגון

כאשר ארגון מעניק למנהליו את הכלים הנכונים שמסייעים לו במילוי תפקידו, התוצאה איננה רק נקודתית – מנהל מוצלח, אלא עמוקה בהרבה יותר מכך. היא מאפשרת למנהל לפתח נאמנות ולויאליות לארגון, שכן היא מחברת אותו לאג'נדה, לחזון ולמטרות הארגון (גורמים שאולי לא פגש, בטרם נכנס לעמדת הניהול). היא מאפשרת לו תמונת מבט כוללת והבנה טובה יותר של המציאות העסקית בתוכה מתפקד הארגון והמציאות הארגונית בתוכה הוא והעובדים שתחתיו פועלים. תוכנית פיתוח מנהלים קבוצתית טובה אף תאפשר למנהל ליצור דיאלוגים עם מנהלים ותיקים ממנו, להחליף דעות, להתגבש וליצור קשרים שישרתו את יכולות הניהול שלו, ובשורה התחתונה, גם את מטרות הארגון.

כתוב תגובה

* חובה להכניס שם וכתובת מייל

אודות:

About Me!

עמותת קו משווה הנה עמותה הפועלת לקידום האקדמאים הערבים בישראל. עמותת קו משווה מופעלת על ידי אנשים שאכפת להם מהמצב החברתי של החברה הערבית, במדינתנו. מטרתה העיקרית של העמותה היא למזער את הפערים בין החברות השונות.

כתובות:

סניף תל אביב:
בית התאחדות התעשיינים, רחוב המרד 29, ת.ד. 50176, תל אביב, 61501
טלפון: 03-5198754
פקס: 15335175630
סניף חיפה:
רחוב העצמאות 104, חיפה,33411
טלפון: 04-8525514, 04-8511450
פקס:  04-8511452

צור קשר:איפה אנחנו:

תל אביב:
הצג מפה גדולה יותר
חיפה:
הצג מפה גדולה יותר