כיצד לבחור מקצוע לחיים?

כללי | 7 מאי 2013

עבור מאות אלפי אנשים בישראל, הגלגל כבר לא יוכל לחזור לאחור. אלו האנשים שבחרו מקצוע לחיים, ולמרות שהבינו בשלב מסוים שטעו בבחירתם, נותרו עימה, חרקו שיניים והמשיכו הלאה. אבל אם עבורכם העתיד פתוח לרווחה, השורות הבאות מיועדות בדיוק עבורכם.

בחירת מקצוע לחיים היא אחת ההחלטות החשובות ביותר שתקבלו. היא תשפיע על סגנון החיים שלכם, על שמחת החיים וכמובן, על מצבכם הכלכלי בעתיד. לעיתים קרובות, קיים קונפליקט אמיתי בבחירה בין מה שהלב רוצה, למה שהשכל אומר שנכון לעשות. אז מה עושים? ובכן, בדיוק כמו בתוכנית עסקית מקצועית, כך גם בבחירת מקצוע. יוצרים שלבים, לפי סדר כרונולוגי, שכל שלב מתחיל עם סיום השלב הקודם. רק כך תוכלו להתמקד בצורה נכונה, לצמצם את אפשרויות הבחירה, ולבסוף – לקבל את ההחלטה הנכונה.

שתי שאלות עיקריות עומדות במרכז השלב הראשון בתהליך בחירת המקצוע. הראשונה – מה אתם אוהבים לעשות? השנייה – במה אתם טובים? לגבי השאלה הראשונה, התשובה יכולה להכיל פעולות שונות, כמו להביע את דעתכם, לנתח אנשים, להעניק שירות וכדומה. וכיצד תגלו את התשובה לשאלה השנייה? דרך הדעה האישית שלכם, פידבקים מהסביבה הקרובה אליכם וכדומה. לא בטוחים? אל תחששו לשאול אנשים שאת דעתם אתם מעריכים.

מצאתם סנכרון בין הרצונות שלכם ליכולות שלכם? אתם בכיוון הנכון. זה הזמן המתאים "להפוך" את הבחירות שלכם למקצועות בפועל. אוהבים בעלי חיים? וטרינריה עשויה להיות המקצוע שלכם. מרגישים סיפוק מסיוע לחסרי יכולת? עבודה סוציאלית היא תחום נהדר. וכדומה.

אחרי שאתם ממוקדים על רצונות, יכולות ומקצוע בפועל, זה המצב לבחון אותו באופן מדוקדק. בררו כל פרט אפשרי על המקצוע עצמו, וגם על הדרך להגיע אליו (אם כי אל תירתעו ממסע מפרך בדרך להשגתו). נסו לדלות כמה שיותר פרטים, מגורמים מנוסים מהתחום או אובייקטיבים ומהימנים, שעשויים לספק לכם מידע מועיל. פרטים כמו אפשרויות קידום, שכר, הטרוגניות המקצוע, היצע מול ביקוש עובדים וכו' הוא בדיוק מה שאתם צריכים.

אם הגעתם למסקנה שהמקצוע שבחרתם ראוי, עשוי לספק לכם אורח חיים כלכלי מכובד, והסבירות שתיהנו מהעשייה שבו לאורך שנים ארוכות, זה השלב של בחינת התאמתכם למקצוע באופן מקצועי. מכוני השמה רבים ישמחו לקיים עבורכם מבחן בשילוב ראיון אישי על ידי מומחה, ולהגיע למסקנה משותפת האם המקצוע שבחרתם מתאים ליכולות ולאישיות שלכם. גם אם בשלב כלשהו בדרך גיליתם שהבחירה שעשיתם מוטעית, אין זו סיבה להתייאש. התחילו את התהליך מחדש, בתקווה כי הניסיון השני יהיה מוצלח יותר.

בכל אופן, זכרו מספר נקודות חשובות: ראשית, חשיבות הבחירה עצומה. הקדישו לעניין את מלוא תשומת הלב, הזמן והמאמץ. אל תקלו ראש בבחירה. שנית, חשוב להיות פרגמטים ולהודות בטעות בבחירה אם נעשתה. שלישית, אל תהססו להתייעץ בכל שלב עם גורמים מקצועיים.

בהצלחה!

תגיות: ,

כתוב תגובה

* חובה להכניס שם וכתובת מייל

אודות:

About Me!

עמותת קו משווה הנה עמותה הפועלת לקידום האקדמאים הערבים בישראל. עמותת קו משווה מופעלת על ידי אנשים שאכפת להם מהמצב החברתי של החברה הערבית, במדינתנו. מטרתה העיקרית של העמותה היא למזער את הפערים בין החברות השונות.

כתובות:

סניף תל אביב:
בית התאחדות התעשיינים, רחוב המרד 29, ת.ד. 50176, תל אביב, 61501
טלפון: 03-5198754
פקס: 15335175630
סניף חיפה:
רחוב העצמאות 104, חיפה,33411
טלפון: 04-8525514, 04-8511450
פקס:  04-8511452

צור קשר:איפה אנחנו:

תל אביב:
הצג מפה גדולה יותר
חיפה:
הצג מפה גדולה יותר