תואר שני – בחירת המקצוע לתואר MA

כללי | 16 ספט 2015

מתלבטים בנוגע לתואר שני? קו משווה פה לעשות לכם סדר

רבים שמסיימים תואר ראשון, יוצאים לשוק העבודה, מצליחים למצוא משרה מכובדת אך נתקעים שם. אלו העובדים המצטיינים והמצויינים שנתקלים בתקרת זכוכית המונעת מהם להתקדם בשרשת הניהולית לא בגלל כישוריהם, אלא בשל דרישות התפקיד שלעיתים דורשות תואר שני. מצב אחר, בו עלול להתעורר הצורך לעשות תואר שני, הוא כאשר תקופה ארוכה עובדים ויש תחושה שבה כבר עובדים על אוטמט. במצב זה הרצון להפעיל את הראש, להתאמץ ולחשוב שב וחוזר ותואר שני הוא בדיוק הצורה לענות על צורך זה, אך כאן נשאלת השאלה על איזה מקצוע ללכת: האם להמשיך וללמוד מה שנלמד בתואר הראשון? אולי לשנות כיוון וללכת על תואר שני במנהל עסקים? ומה לגבי תואר שני במשפטים?

תואר שני כדלת להכנסה ומעמד גבוה יותר

אחת מהתפיסות הנפוצות בנושא של תואר שני, נוגעת לעניין שדיפלומה מסוג זה יכולה לסייע ולפתוח דלתות לתפקידים ניהוליים ואף במקרים רבים מלווה אותה משכורת גבוהה יותר. אך האם יש בזה ממש? לא בדיוק… נושא התואר וסוג הדיפלומה בעיקר תופסים בחברות גדולות והיררכיות פרטיות או בחברות ממשלתיות בהן מספר האנשים רב והתפקידים נקבעים על פי תקנים ודרישות קדם. לעומת זאת,  בחברות פרטיות קטנות יותר, הניהול ניתן לרוב לפי כישורי העובד או נסיונו הקודם בניהול ולאו דווקא על פי התואר שהוא מחזיק. ומכאן, שעדיף ללכת על לימודי תואר מסוג זה כתוצאה מרצון והתעניינות במקצוע ולא בשביל הזוהר שבלהחזיק דיפלומת MA.

על איזה מקצוע עדיף ללכת?

כאן אין תשובה חד משמעית בנושא. ראשית כל עדיף לבחור וללמוד, גם שמדובר בלימודי MA   קודם כל לא רק נושא מועיל, אלא גם נושא שאתם אוהבים ומתחברים אליו. אם אין לכם תשובה חד משמעית על הדבר הזה, אפשר לשקול תארים קצת יותר כלליים. תואר שני במנהל עסקים יכול לעבוד היטב למי שלמדו תארים הקשורים לעולם הניהול, הכלכלה וכמובן לבוגרי BA  במנע"ס. מדובר בתואר שהוא מתמטי, ריאלי בתפיסתו ומי שאינו אוהב מספרים ומתמטיקה, יתקשה מאוד להסתדר בו ולסיים אותו בהצלחה. עוד אופציה כללית שבהחלט יכולה להתאים הוא תואר שני במשפטים. אם אתם בוגרי משפטים בתואר הראשון כמובן שלא תהיה בעיה להמשיך לתואר שני בתחום. אם אינכם משפטנים, קיימים במגוון מוסדות מסלולי לימוד לתואר שני במשפטים ללא משפטנים. זהו תואר שמיועד לבוגרי תואר ראשון במגוון תחומים שהיו רוצים גם לרכוש ידע משפטי לצד שאר כישוריהם. המסיימים תואר זה מוסמכים לחתום על חוזים, לנסח הסכמים ולתת אישורם בנושאים שאולי תהיה בהם בעיה חוקית. תואר שני במשפטים ללא משפטנים, יכול להתאים בהחלט למי שמחפשים תואר שני כללי, שימושי ושאינו ריאלי שבהחלט גם יכול לשמש לסיוע בכל תחומי החיים.

מכללה או אולי אוניברסיטה?

אם החלטתם כבר באיזה תחום תמשיכו את דרככם האקדמית, ההחלטה הבאה שתצטרכו לבצע נוגעת למקום הלימוד. בכל הנוגע לתואר שני, המכללות נחשבות לא פחות מהאוניברסיטאות. בייחוד כאשר מחפשים תואר שנוגע "בתכלס" ולא רק בתאוריה, המכללות בהחלט מציעות מגוון יפה של תחומי לימוד והתמחויות לתואר השני. מידע זה כאמור רלוונטי בעיקר בתחום מנהל העסקים. למי שמתעניין דווקא בלימודי משפטים לאקדמאים שאינם מתחום זה, מדובר בתואר שני המוצע ברובו במכללות ולכן כדאי להתחיל את ההתעניינות בלימודים בנושא זה, דווקא מהן.
ומה לגבי המחיר? בניגוד לתואר ראשון שבו האונבירסיטאות מנצחות בקרב על שכר הלימוד בשל היותו מסובסד על ידי המדינה, בתואר השני הלימודים הם פרטיים לחלוטין בכל סוגי מוסדות הלימוד. משכך, שכר הלימוד הוא גבוה יותר ויכול לנוע סביב ה-30 אלף שקל לשנת לימודים אחת, לא כולל ריבית ושינויים במדד המחירים לצרכן.

ובשורה התחתונה, חשוב לזכור כי הכניסה ללימודי תואר שני היא חויה שונה מהתואר הראשון, יהיה המקצוע אשר יהיה בו תבחרו ללמוד ולהתמחות. בחרו את התחום בתבונה, שכן אתם הולכים שנתיים ללמוד אותו ולוותר על הרבה עיסוקים בשל הלימודים הללו.

תגיות: ,

כתוב תגובה

* חובה להכניס שם וכתובת מייל

אודות:

About Me!

עמותת קו משווה הנה עמותה הפועלת לקידום האקדמאים הערבים בישראל. עמותת קו משווה מופעלת על ידי אנשים שאכפת להם מהמצב החברתי של החברה הערבית, במדינתנו. מטרתה העיקרית של העמותה היא למזער את הפערים בין החברות השונות.

כתובות:

סניף תל אביב:
בית התאחדות התעשיינים, רחוב המרד 29, ת.ד. 50176, תל אביב, 61501
טלפון: 03-5198754
פקס: 15335175630
סניף חיפה:
רחוב העצמאות 104, חיפה,33411
טלפון: 04-8525514, 04-8511450
פקס:  04-8511452

צור קשר:איפה אנחנו:

תל אביב:
הצג מפה גדולה יותר
חיפה:
הצג מפה גדולה יותר